Menighedsrådet ved Vor Frue sogn har 9 valgte medlemmer. Rådet vælges hvert 4. år.
Menighedsrådets møder er offentlige (punkter omhandlende personalesager er dog lukkede). Tidspunkter for møder kan fås på kirkekontoret, Pilestræde 67, 1112 København K, Tlf 33 37 65 40. Her kan man også rekvirere dagsordener, der foreligger ca. en uge inden mødet.

Formand

Anne Dorte Schwarz-Nielsen
E-mail: ando0853@gmail.com

 

 


Næsteformand & kasserer

Hanne Esmann
E-mail: esmann@domkirken.dk

 

 

Kontaktperson for personale

Ole Steffen Ehlers
Violinvej 4, 2730 Herlev
E-mail: ole@domkirken.dk
Mob. 61 60 62 04
 




Kirkeværge

Jakob Knudsen
E-mail: jakob@knudsen.info
 

 

 

 


Menighedsrådsmedlemmer

Charlotte Ekstrand
E-mail: charlotte@domkirken.dk

 

 

 

 

https://edge.churchdesk.com/non/ckeditorlarge/public/o/232/karsten.fledelius.0.jpg?c=Karsten Fledelius
E-mail: karsten@hum.ku.dk

 

 

 

 

   Marielouise Mærkedahl
   E-mail: marielouise@mjm.dk

 

 

 

 

Mogens Lønborg

 

 


 

Jeppe Hedaa

 


 


Menighedsrådssuppleanter

Menighedslisten:

1. Sofie Skamris Pedersen 

2. Kåre Pihlmann

3. Lars Grønholdt 

4. Jesper Roesgaard Mogensen

5. Inge Hein 

6. Henrik Norholt 
E-mail: henrik.norholt@gmail.com

Sognelisten: 

1. Erik Thorsen

2. Geert Madsen

3. Mette-Katrine Ejby Buch

4. Philip Nyborg

5. Lisbeth Ulsøe 
E-mail: lisbethu@live.dk

6. Henrik Adamsen